Dorak's General Store


Dvořákův obchod smíšeným zbožím

Dorak's General Store

Camden House: Main Entrance

[ Napište nám ]

Napsali jste nám

Od té doby, co první verze této stranky byla zpřístupněna veřejnosti, nám dochází "dopisy čtenářů". Sice spoře, ale o to větší radost z nich člověk má. Tím, že reflektují zájem o Holmese v českých zemích, podáváme z nich na tomto místě krátký výběr.
Jména odesílatelů prvních mailů nejsou uvedeny, protože se jednalo víceméně o soukromé maily a jejich odesílatelé nemohli tušit, že budou zveřejněny. Emailové adresy neuvádíme u nikoho, nehodláme přispívat k rozšiřování databází rozesílatelů spamu.

4. června 1999

Vážený pane Součku,
rád bych zareagoval na Vaši výzvu a doplnil některé nové informace o knižních i zvukových novinkách z Dorakovy vlasti. Nevím zdali jsou Vám tyto informace známy.
Ještě jednou mnoho úspěchů Vám přeje
PETR MENTLÍK
Nevím, zda mě má těšit víc, že se v Čechách na Holmese nezapomíná a věci s ním stále vycházejí, nebo že má Dorak aktivní dodavatele. To druhé, ovšem: za tím nestojí mrzký mamon, ale nadšení pro Velkého Detektiva. Tisícerý dík! Bibliografii jsem doplnil a pro pohodlné posluchače přidal link přímo z Vašeho mailu.
DS

16. března 1999

Vážený pane Součku,
jsem velice potěšen, že konečně někdo z České republiky vytvořil stránky o Sherlocku Holmesovi. Řekl bych, že to tu skutečně chybělo. Je jen trochu škoda, že převážná část je v angličtině, i když i to je pochopitelné a díky alespoň za tu "českou pobočku". Přeji Vám a Vaším kolegům mnoho zdaru v další práci.
S pozdravem
PETR MENTLÍK
Což o to, já bych tu měl také raději víc češtiny, ale to je ten věčný problém s autorskými právy. Nové cizí překlady nesmím, staré namoutě nestojí za to a do vlastních se pouštět nebudu. Snad jednou začnu scanovat staré původní české pastiše, ty jsou nejen docela úsměvné, ale i hodné četby. Copyright mají buď už dávno prošlý nebo je aspoň velmi nepravděpodobné, že by mě chtěl někdo kvůli němu tahat k soudu. Ale slibovat nic neslibuji: Plánů mám na x let dopředu a skutek? ten věčně někam utíká...
David Souček

8. února 1999

Na stránce canon/1-stud.htm je dole u obrázku špatné datum "First book edition, 1988" namísto 1888. (teda myslim :) Jinak se mi vaše stránky moc líbí.
MAGDA
Děkuji za upozornění na mezitím opravenou chybu. – You see and you observe! – Neberu je jako důkaz své nepozornosti, ale jako důkaz toho, že obsah Camden House je pozorně čten. A to jednoho opravdu potěší...
David Souček

22. ledna 1999

Len tolko: ABSOLUTNA BOMBA!!!!!!! moj obdiv.......krasna praca....
MICHAL ROSIK

7. ledna 1999

Kdybych měl na hlavě klobouk, smekl bych jej před Vámi. Poslední dobou propadám pesimismu a jen seznamování se s tak výbornou prací jako je Vaše mi nalevá novou krev do žil. Anglická solidnost a slušnost vyzařuje z Vašich stránek.
Váš upřímný obdivovatel
MARTIN KOS
Kdybych měl já na hlavě klobouk, smekl bych jej stejně tak a se slzami díků se navíc hluboce uklonil. Ani mně se nevede poslední dobou jinak, chmury a šeď, kam se podívám. Váš mail je pro mě přímo jak elixír.
Za posledního půl roku se ke mně moc reakcí na
Camden House nedostalo. Na povídacím serveru Mageo jsem se někdy s podzimem pokusil etablovat diskusní skupinu o Velkém detektivovi, ale až na několik náhodných návštěvníků jsem tam byl jen volající na poušti.
A během posledních dvou týdnů, ráz na ráz, jsem dostal Váš mail a vzápětí dopis, ve kterém čtu m.j.:
"Po Sher. Holmesovi jsem se ptal na správných místech – třebíčský antikvář je osobně členem české holmesovské aktivity." Z čehož jsem paf a je na mně, abych psal do Třebíče. Nakonec přišla zpráva, že o Camden House prý stálo něco v lednovém čísle časopisu Internet. Co, to nevím, ale snad nám nikdo nenadával.
Každopádně děkuji velice velmi za hřejivá slova.
Yours very truly
David Souček

From: ***@usa.net
Subject: Silver Blaze
Date sent: Sun, 11 Oct 1998

Vážený pane Součku!
Právě jsem se "hrabal" v Internetu a narazil na Vaši výbornou stránku. Skutečně se mi moc líbí. Jen tak dál! Jsem příznivcem Sherlocka Holmese, i když určitě nejsem odborník. Mým oborem, ve kterém se vyznám, jsou dostihy. Proto mám moc rád povídku "Silver Blaze", kde se samozřejmě jedná o dostihy. Nevíte něco zajímavého o této povídce (vznik, popularita apod.)?
Se srdečným pozdravem
Martin Cáp (16, Praha)

Jen několik krátkých poznámek:
ACD píše ve svých
Vzpomínkách a dobrodružstvích (1924) asi tohle: "Tu a tam jsem se vydal na nejistý terén, kde jsem dost riskoval z neznalosti správného prostředí. Nikdy jsem se například nezajímal o dostihy a přesto jsem se pustil do psaní povídky Stříbrný lysáček, ve které se zápletka točí kolem koňského tréninku a dostihů. Příběh je v pořádku a Holmes je ve vynikající formě, ale moje neznalost křičela až do nebe. Četl jsem zdrcující kritiku této povídky v jakémsi sportovním časopise, napsanou někým, kdo se v dostizích zjevně vyznal. Autor v ní popsal tresty, které by stihly každého, kdo by jednal jako moje postavy. Jedna polovina by jich skončila za mřížemi, druhá by měla navždy zakázaný vstup na závodiště." (neumělý překlad DS)
Literární agent se příkladně staví před svého autora, dr. Watsona, který se - jako ostatně ani poprvé ani naposled - díky utajování a překrucování faktů zamotal do polopravd a nemožností.
Případ je některými holmesology datován na konec roku 1886, některými do roku 1888. Stáje v Mapeltonu patří Lordu Backwaterovi, který Holmese doporučil - pravděpodobně později - Lordu St. Simonovi.
Může se ale i jednat o překroucené podání Derby z roku 1884, tzv. "špinavé Derby", ve kterém se ukázalo, že vítěz závodu tříletých koňů, Running Rein, je ve skutečnosti čtyřletý Maccabeus. Dodatečně byl vítězem prohlášen Orlando, který doběhl jako druhý.
Holmesologové diskutují jednak Holmesům výpočet rychlosti vlaku (viz článek M. Veselého), trasu vlaku a popsané vagóny (pullmanův vůz), množství novin, které Holmes četl - a musel i kupovat, zřejmě se mu tehdy už vedlo finačně dobře - a prostoduchost paní Stalkerové.
Stříbrný lysáček je také druhou povídkou, ve které je zmíněn Holmesův deerstalker (další zmínky v textu už jen v BOSC a v HOUN!), bez kterého si Holmese neumíme ani představit.
Co se oblíbenosti týče, získala povídka čtvrté místo ve čtenářské anketě Baker Street Journalu roku 1959. Otevírá
Vzpomínky na Sherlocka Holmese, podle mého názoru nejlepší knihu kánonu, a já ji znám jako své boty, protože jsme ji analyzovali na můj popud čtvrt roku při hodinách angličtiny na zdejším gymnasiu. :-)

From: ***@vse.cz
Subject: Mr. S. Holmes
Date sent: Mon, 20 Oct 1997

Vážený pane Součku.
Díky časopisu Internet 4U 11/97 se mi podařilo objevit Vaší "holmesovskou" stránku. No a jelikož jsem byl (a v duši stále jsem) příznivcem Sira A.C.Doyla a jeho S.H., tak jsem samozřejmě neodolal a začetl se. Musím uznat, že jsem před několika lety četl v nějakém časopisu, že jsou po světě různé kluby Sherlocka Holmese a jen mě trošku mrzelo, že není nějaký takový u nás. Prostě, nepřečetl jsem zdaleka všechny případy S.H., ale některé mně nejlépe dostupné již několikrát a vždy s objevem něčeho nového a inspirativního. [...]

Jedna vlaštovička jaro neudělá, ale že by přece jen někdo měl zájem o českou holmesologickou společnost? Po pravdě řečeno, i když o tom od začátku sním, nemyslím si, že by nás už bylo tolik...
V mailu byla ještě informace o české televizní adaptaci
Šplhajícího profesora, příběhu, ze kterého pochází jméno této website.

From: "Petr ***" <***@usa.net>
Subject: Sherlock Holmes
Date sent: Mon, 20 Jul 1998

... S potěšením jsem si přečetl Vaši stránku o holmesologii. Nemohu se sice za holmesologa považovat, neboť mám velké mezery ve znalosti jeho příběhů (obávám se dokonce, že existují povídky, které jsem vůbec nečetl). Jsou však příběhy, jejichž obsah se mi takřka vryl do života - mnoho situací pak porovnávám s obrazy, jež se mi z těchto příběhů zakreslily do paměti. [...]

Date sent: Mon, 27 Jul 1998

... Ve Vašem mailu se mě ptáte, jak jsem narazil na Vaši stránku. Dalo by se mluvit spíš o šťastné náhodě, která mě na ni přivedla. Hledal jsem (bezvýsledně) nějaký slovníček politických pojmů. Běžnými vyhledávači, jako třeba Altavistou, jsem neměl úspěch, proto jsem zkusil prohledat přímo Geocities. Místní vyhledávač mi, mimo jiné, vrátil odkaz na Vaši stránku – česky psanou holmesologickou stránku jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít.

Z obou mailů jsem měl obrovskou radost. Vedle informace, kterou obsahovaly, i kvůli "teplému lidskému slovu". Rád slyším, že i ostatní se potěší na Holmesových dobrodružstvích, a když se ještě navíc dozvím, že někdo na chvíli zapomene na politické pojmy, když vidí jméno Velkého detektiva, srdce mi jen plesá. Co bych chtěl víc...?

From: "Ilona & Matt ***" <***@mb.sympatico.ca>
Subject: Pan Holmes
Date sent: Sun, 26 Jul 1998

Dobrý den!
My name is Matt and I live in Winnipeg, Canada. I love your site. My wife is from Teplice so I am trying to learn Czech. I am practising on your site. When I was in Czech in '96 I picked up a compilation of Sherlock Holmes stories written in Czech which I hope to be able to read on day. Thanks for the super site. I will be visiting it frequently. Ciau!

Tento mail mi vyrazil dech. Nechal jsem jej úmyslně neslušně bez odezvy, s odpovědí jsem čekal až sem:

Matt(e),
sice nechápu dost dobře, proč chceš číst v češtině zrovna překlady z angličtiny, našinec se kvůli Holmesovi spíš učí anglicky, ale zaplať pámbu za to! Právě maily jako je Tvůj mě přiměly k rozšíření původní verze českých stránek, která – mezi námi řečeno – zas tak skvělá taky nebyla.
A zase,
pro domo, kdybys měl zájem se podílet na psaní nebo korigování texů pro anglickou část, dveře Camden House jsou Ti dokořán otevřeny.
Vřelý pozdrav Tobě i Tvé ženě!

David S.

Napište nám

Stejně jako jsme měli radost z mailů výše uvedených, nemenší budeme mít z mailů nových. To stojí skoro na každé stránce, že už vám to možná připadá otravné. Dvořákův obchod ale skutečně není míněn jako místo, kam přijde anonymní zákazník, dostane co hledá a beze slova odejde. Správný majitel krámu se zákazníky prohodí pár přátelských slov, o stálých zákaznících "ví všechno" a je-li někdo nespokojen se sortimentem (a ohlásí-li to!), snaží se mu majitel vyjít vstříc. Bez vašeho ohlasu nemůžeme vědět, co se vám líbí, co ne a nakolik má naše snažení vůbec smysl.
Pokud vám váš browser neumožní mail odeslat, prosíme o mail na adresu [ [email protected] ].

Subject:

Prosíme uveďte své jméno: (nemačkejte return!)

svoji emailovou adresu,

a svůj URL (pokud máte svoji webovou stránku):

Zadejte prosíme text mailu: (return - nová řádka)
Informujte mne prosím, kdyby se zakládala česká holmesologická společnost. Třeba bych také rád stál u její kolébky.
(Do června 1999 zatím jen/už tři zájemci)

David Souček, 1999